
Donald Trump večeras je nametnuo 10-postotne “recipročne” carine Velikoj Britaniji dok je izjavio da će zaustaviti “pljačkanje”, “silovanje” i “brutalno zlostavljanje” SAD-a.
Otkrivajući svoje “recipročne” namete, američki predsjednik je također potvrdio da će biti “carina od 25 posto na sve automobile inozemne proizvodnje”, što je još jedan udarac za Britaniju.
Rekao je da će takozvani “Dan oslobođenja” biti zapamćen kao “dan ponovnog rođenja američke industrije”, tvrdeći da je bilo previše “pljačke” od strane drugih zemalja.
Promatran od strane svog kabineta i radnika u Ružičnjaku Bijele kuće, Trump je rekao da želi prikupiti “trilijune i trilijune dolara” i započeti novo “zlatno doba”.
Držeći grafikon s popisom ciljeva, rekao je da će se EU suočiti s više boli zbog carina od 20 posto. Kina će biti pretučena s 34 posto, a Japan s 24 posto.
U svom je govoru napao “pretjerane poreze na PDV” – iako je to opća prodajna carina koja nije usmjerena na uvoz.
A Trump se rugao “nemonetarnim barijerama”, sugerirajući da bi prepreke poput prehrambenih standarda mogle biti na vatrenoj liniji.
Predsjednik je rekao da krivi svoje prethodnike u Bijeloj kući, a ne druge nacije, ali je dodao da su “prijatelji” često gori od “neprijatelja”.
Keir Starmer već je priznao da su njegovi očajnički napori da osigura izuzeće odbačeni.
Milijarde funti izvoza u Ameriku od strane tvrtki potencijalno su pogođene, uz strah da su tisuće radnih mjesta u pitanju. Mjere su duboko podijeljene u SAD-u, s osudom demokrata koji tvrde da će samo potaknuti inflaciju i gotovo panikom na burzama.
Čini se da je Trump namjerno čekao da se tržišta zatvore kako bi dao svoju objavu.
Premijer je spreman odgoditi bilo kakvu odmazdu jer se još uvijek nada da će postići širi trgovinski sporazum u nadolazećim tjednima.
Međutim, postoji strah od potpunog globalnog trgovinskog rata – s EU-om, Kinom i drugim velikim silama koje razmatraju svoje opcije.
Kancelarka Rachel Reeves priznala je danas poslijepodne da Velika Britanija neće biti “izvan šume” čak i ako može dobiti izuzeća.
Trump je rekao da povlači crtu pod “jednostranom ekonomskom predajom” i da bi SAD mogao biti “bogat”.
“Za nekoliko trenutaka potpisat ću povijesnu izvršnu naredbu kojom se uvode recipročne carine za zemlje diljem svijeta”, rekao je.
“Recipročno. To znači da oni to rade nama, a mi njima. Vrlo jednostavno, ne može biti jednostavnije od toga.
“Ovo je jedan od najvažnijih dana po mom mišljenju u američkoj povijesti. To je naša deklaracija o ekonomskoj neovisnosti.’
Predsjednik je inzistirao: “Desetljećima su Sjedinjene Države smanjivale naše trgovinske barijere drugim zemljama, dok su te zemlje nametnule ogromne carine na naše proizvode i stvorile nečuvene nenovčane barijere kako bi desetkovale našu industriju.
“I u mnogim slučajevima, nemonetarne barijere bile su gore od monetarnih.
“Manipulirali su svojom valutom, subvencionirali njihov izvoz, ukrali naše intelektualno vlasništvo, nametnuli pretjerane poreze na PDV kako bi doveli u nepovoljan položaj naše proizvode, usvojili nepravedna pravila i tehničke standarde i stvorili prljave oaze zagađenja.
“Bili su apsolutno prljavi, ali uvijek su nam dolazili i govorili da kršimo da bismo trebali platiti za to.”
Trump je rekao: “Uopće ne krivim ove druge zemlje.
“Krivim bivše predsjednike i bivše vođe.
“Dopustili su da se to dogodi u mjeri u koju nitko ne može ni vjerovati”, rekao je u govoru u Bijeloj kući.
Ranije je Reeves rekla da će glavni utjecaj na gospodarstvo imati “globalne carine”, a ne one specifične za Veliku Britaniju, zahvaljujući smanjenoj potražnji i višoj inflaciji u drugim zemljama.
Rekla je: “Mislim da je to zaista važno razumjeti, jer čak i ako uspijemo osigurati gospodarski sporazum sa Sjedinjenim Državama – koji jako želimo osigurati i naporno radimo na tome da to osiguramo – čak i ako je to moguće, to na neki način ne znači da smo izašli iz šume i da na nas ne utječu carine.
“Dakle, ne želimo samo vidjeti sporazum između Velike Britanije i SAD-a, želimo vidjeti nastavak slobodne trgovine, poštene trgovine.”
Gospođa Reeves inzistira na tome da vlada neće “pozirati” u potrazi za “brzim naslovom”.
Kancelarka – čiji su planovi potrošnje u proljetnoj izjavi već u opasnosti od paljenja – rekla je da je razgovarala s britanskim izvoznicima koji su pozvali protiv žurnog odgovora.


Gospođa Reeves rekla je Odboru za financije Donjeg doma: “Ne želimo pozirati ovdje, nagrada koja se nudi je dobar ekonomski sporazum između nas i Sjedinjenih Država”.

‘Nećemo učiniti ništa da to ugrozimo, nećemo žuriti u akciju kako bismo dobili brzi naslov.’
Na PMQ-u, Sir Keir je rekao da se vlada “pripremila za sve mogućnosti” i da surađuje s tvrtkama koje će vjerojatno biti pogođene carinama.
Zastupnicima je rekao: “Trgovinski rat nije ni u čijem interesu i zemlja zaslužuje – i mi ćemo zauzeti – miran, pragmatičan pristup.
“Zato napreduju konstruktivni razgovori kako bi se postigao širi sporazum o ekonomskom prosperitetu sa SAD-om.
“Zato surađujemo sa svim industrijama i sektorima koji će vjerojatno biti pogođeni.
“Naše će odluke uvijek biti vođene našim nacionalnim interesom i zato smo se pripremili za sve mogućnosti i ništa nećemo isključiti.”
Automobilska industrija već je saznala svoju sudbinu, s carinom od 25 posto na vozila koja se šalju u SAD – nešto što bi moglo koštati oko 25.000 radnih mjesta u Velikoj Britaniji.
Nametanje širih carina poskupjet će britansku robu u SAD-u, što će vjerojatno smanjiti potražnju.
Velika Britanija također bi mogla postati odredište za uvoz preusmjeren iz SAD-a zbog visokih troškova, potencijalno preplavljujući tržište i pogodivši domaće proizvođače.
Ekonomisti iz Ureda za proračunsku odgovornost upozorili su da bi američke carine mogle ukloniti “manevarski prostor” gospođe Reeves u odnosu na njezine svakodnevne planove potrošnje, zahtijevajući od nje da napravi više rezova ili poveća poreze kako bi ispunila pravila koja je sama postavila.
Carine bi mogle smanjiti veličinu britanskog gospodarstva do 1 posto ako dođe do trgovinskog rata u kojem će Velika Britanija uzvratiti na Trumpove mjere.

Analiza Instituta za istraživanje javne politike (IPPR) sugerira da bi carine na uvoz automobila ugrozile 25.000 radnih mjesta u Velikoj Britaniji i “potpuno destabilizirale britansku automobilsku industriju”.
Pregovarači Ujedinjenog Kraljevstva nastoje postići gospodarski sporazum sa SAD-om usmjeren na tehnologiju.
Takav dogovor mogao bi uključivati moguće promjene poreza na digitalne usluge – koji nameće porez od 2 posto na prihode nekoliko velikih američkih tehnoloških tvrtki – u zamjenu za izuzeće od carina.
Sir Keir nije opovrgnuo da se razmatraju promjene poreza na digitalne usluge.
Olakšavanje pristupa američkih poljoprivrednih proizvoda tržištima Velike Britanije također bi moglo biti na stolu, iako dužnosnici inzistiraju na tome da se standardi hrane neće smanjiti.