
Ukrajina je oslobodila svoju novu raketu dugog dometa, onu koja može dosegnuti ciljeve duboko u Rusiji. Može li ovo oružje zamijeniti rakete koje isporučuje SAD?
Ranije ovog tjedna, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je da je nova raketa Neptun uspješno prošla sve testove i dokazala se u borbi.
“To je nova ukrajinska raketa, vrlo precizna. Ima domet od 1,000 kilometara [620 milja]. Veliko hvala našim ukrajinskim programerima, proizvođačima i našoj vojsci”, napisao je na Telegramu, ne dajući daljnje informacije o potencijalnim ciljevima.
Obavještajni analitičari i mediji otvorenih izvora izvijestili su da je Ukrajina upotrijebila novu raketu za pogodak ruske rafinerije nafte u crnomorskoj luci Tuapse prošlog vikenda. Regionalni ruski dužnosnici potvrdili su požar u objektu u gradu, oko 550 kilometara od linije bojišnice. Stručnjaci su za DW rekli da je nova raketa vjerojatno modifikacija ukrajinske protubrodske rakete Neptun R-360. nastavi čitati
Krstareću raketu R-360 razvio je projektni biro Luch u Kijevu, a ukrajinske snage koriste je od 2020. godine. R-360, zajedno sa sustavom RK-360MC, koristi se za zaštitu ukrajinske obale prepoznavanjem i uništavanjem neprijateljskih brodova. R-360 ima eksplozivnu nosivost do 150 kilograma (331 funtu) i ima domet do 300 kilometara.
Njegova prva upotreba u borbi dogodila se u travnju 2022., kada je raspoređena protiv ruske fregate Admiral Essen. Nakon tog suđenja nekoliko dana kasnije uslijedio je jedan od najvažnijih događaja u ratu, kada su dvije takve rakete pogodile i potopile 750 milijuna eura vrijednu rusku krstaricu Moskva, vodeći brod ruske crnomorske flote.
Ali ta sposobnost nije bila dovoljna da zadovolji inženjere u Ukrajini. Predstavili su daljnju modifikaciju R-360 2023., dajući mu mogućnost napada na kopnene i morske ciljeve.
Kako je anonimni predstavnik ukrajinskog ministarstva obrane rekao za američki portal The War Zone, nova verzija ima poboljšani domet do 400 kilometara, kao i mogućnost nošenja eksplozivnog tereta do 350 kilograma – 200 kilograma više od protubrodske verzije. Projektil je korišten u više navrata, među ostalim, pri gađanju ruskih protuzračnih sustava S-400 u zračnoj bazi Saky na okupiranom Krimu u rujnu 2023.
Sada, prema vojnim stručnjacima, čini se da su ukrajinski inženjeri razvili ažuriranu verziju Neptuna.