
BHANSA može ugroziti vojne, humanitarne i medicinske letove, uključujući i one EUFOR-a
Zračni prostor BiH je kritično čvorište u jugoistočnoj Europi, domaćin značajnog broja europskih preleta.
Problemi uzrokovani blokadom računa Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) prevazilaze granice BiH, ističu sindikati koji djeluju pri ovoj Agenciji.
No, Vijeću ministara BiH, a po svemu sudeći i rukovodstvu BHANSA-e, na čijem je čelu Davorin Primroac, zet Dragana Čovića, čelnika HDZBiH, prioritet je riješiti ovaj problem tako što će se iz državnog proračuna podmiriti dug od 100 milijuna KM koji Vlada RS ima prema slovenskom “Viaduktu”.
Jer javnost nema informaciju o tome jesu li Vijeće ministara BiH, Pravobranilaštvo BiH i druge institucije kontaktirale vlasti u Belgiji, podnijele žalbu zbog toga što je “Viaduct” počeo prikupljati novac od BHANSA-e koji stiže preko Eurocontrola, te jesu li alarmirali sve nadležne i europske institucije o posljedicama presude “Viaductu”.
Javne ovlasti i javni interes
Je li netko podsjetio nadležne ovršne sudove u Belgiji i EU da BHANSA nije gospodarski subjekt, već obavlja javne ovlasti u javnom interesu?
Evidentno je da se ovaj problem, prisutan već gotovo mjesec dana u BiH, još uvijek ne shvaća ozbiljno, au međuvremenu je Koordinacija kontrolora zračnog prometa Europske unije (ATCEUC) uputila pismo belgijskim ministrima pravde, vanjskih poslova i mobilnosti, kao i svim odgovornima u Eurocontrolu, zbog situacije u kojoj se BHANSA nalazi.
Ova koordinacija, koja predstavlja više od 14.000 kontrolora zračnog prometa u Europi, izrazila je snažnu zabrinutost u pogledu pravnih i financijskih rizika koji trenutno prijete BHANSA-i, kao i stabilnosti usluga zračne plovidbe diljem Europe.
.
Koordinacija je priopćila da je BHANSA pred operativnim kolapsom, te da bi, ukoliko ne bude hitne intervencije, moglo doći do potpunog gašenja službi kontrole letenja u zračnom prostoru, a potom i do zatvaranja međunarodnih zračnih luka u Sarajevu, Banjoj Luci, Mostaru i Tuzli.
Upozoravaju i na mogućnost prekida vojnih, humanitarnih i medicinskih letova, uključujući i misiju EUFOR-a Althea.
Potom ukazuju na masovna otpuštanja visokokvalificiranog osoblja, s dugotrajnom štetom po sigurnost zračnog prometa.
“Zračni prostor Bosne i Hercegovine je kritično čvorište u jugoistočnoj Europi, domaćin značajnog broja europskih preleta. Zaustavljanje bi prisililo letove na preusmjeravanje, povećalo zagušenje u susjednim zemljama, poremetilo europsku ATM mrežu i utjecalo na zrakoplovne prijevoznike i putnike diljem kontinenta”, navodi se u pismu Koordinacije kontrolora zračnog prometa Europske unije (ATCEUC).
Također, ATCEUC je pozvao belgijske vlasti da potpišu i finaliziraju Dodatni protokol uz sporazum između Eurocontrola i Belgije, kako bi se spriječile slične krize u budućnosti i očuvala financijska stabilnost.
Teške posljedice
“Ovaj Dodatni protokol ojačat će imunitet EUROCONTROL-a u Belgiji, posebno imunitet od naloga trećih strana za zapljenu naknada za zračnu plovidbu koje prikuplja EUROCONTROL-ov CRCO i plaća državama članicama EUROCONTROL-a. Nedostatak takve pravne zaštite dovodi financijski sustav EUROCONTROL-a u opasnost, s mogućim dodatnim ozbiljnim posljedicama za europski zrakoplovni sektor. S obzirom na trenutnu geopolitičku složenost, situacija u Bosni i Hercegovini možda neće ostati izolirani slučaj, a mogli bi se pojaviti slični izazovi koji bi predstavljali širu prijetnju stabilnosti europskog zrakoplovstva”, navodi ATCEUC.
I dok ovakva udruga dopisuje briselske institucije, javnost u BiH i ne zna što su Pravobranilaštvo BiH i Vijeće ministara BiH poduzeli da pokušaju naplatiti dug od Vlade RS-a, koja se na isplatu obavezala sporazumom još 2017. godine.
No, očekivano, SNSD-ovi ministri u Vijeću ministara BiH, kao i HDZ-BiH, kojima je u ovom trenutku najvažnije “osloboditi” instituciju na čijem je čelu Čovićev zet, sva rješenja usmjeravaju u državni proračun.