23. ožujka 2025.
Safet-Husic-direktor-MKF-MI-BOSPO
Spread the love

Safet Husić, direktor mikrokreditne fondacije

Izvor: Poslovne novine

Fondacija MI-BOSPO iz Tuzle je prva mikrokreditna organizacija u BiH, osnovana 1996. godine, čija angažovanost i posvećenost ispunjenju njihove misije već više od četvrt vijeka donosi pozitivne promjene i pokreće privredni rast u BiH.

Danas imaju 220  stručnih uposlenika usmjerenih na pružanje kvalitetnih i profesionalnih usluga klijentima, uz veliko poštovanje i kroz prizmu uspostavljenih organizacijskih vrijednosti.

Prema riječima Safeta Husića, direktora ove mikrokreditne fondacije, njihova poslovna mreža  sastoji se od 43 ureda iz kojih  kredite plasiraju u 90 opština u BiH.

“Od ukupno 27.000 naših aktivnih klijenata, njih oko 60 posto čine žene. Jer, naša misija i poslovna strategija usmjerena je na pružanje finansijskih usluga stanovništu sa fokusom na žene. Vjerujemo da će naša angažovanost i posvećenost ispunjenju misije i dalje donositi pozitivne promjene i biti pokretač rasta i boljih prilika za sve”, kaže Husić.

Kako ocjenjujete poslovanja MI-BOSPO fondacije u 2024. godini i da li je bilo uspješno?

Naš uspjeh se ogleda u zadovoljstvu klijenata isporučenim uslugama i saradnjom sa nama. To nam je najvažniji uspjeh i tome težimo kroz sve postavljene poslovne ciljeve. Posmatrajući ukupno naše poslovanje u 2024. godini, možemo reći da smo poslovali u skladu sa planom koji smo postavili. Generalno, prošla godina je za nas bila veoma intenzivna. Veliki korak za nas predstavlja osnivanje mikrokreditnog društva MI-BOSPO, zatim niz drugih projekata i inicijativa, a sve u korist pružanja što bolje usluge i podrške klijentima.

Zbog čega ste se odlučili da pokrenete mikrokreditno društvo MI-BOSPO u 2024. godini i kakvi su prvi rezultati rada?

Naše mikrokreditno društvo je u martu prošle godine započelo sa radom, odnosno plasmanom mikrokredita. Motivi za njegovo osnivanje su došli sa tržišta, jer potrebe većeg broja klijenata su prevazilazile iznos kredita koji fondacija MI-BOSPO može plasirati, a to je iznos od maksimalno 10.000 KM. Društvo može plasirati kredite do 50.000 KM, što ima veliki značaj za poslovanje naših klijenata. Istovremeno, to predstavlja  veliki uspjeh i za našu fondaciju, jer smo smo sve postigli internim snagama i internim resursima. Zadovoljni smo radom društva u prvoj godini, reakcijama klijenata, angažmanom zaposlenika i vjerujemo u još bolje efekte ove odluke i rada u narednom periodu.

Koje još značajne projekte/investicije ste realizovali u prošloj godini?

Pored otvaranja MI-BOSPO društva, proširili smo postojeću mrežu ureda u fondaciji, jer smo otvorili nove urede u Foči i Prijedoru. Kada su u pitanju projekti, tokom godine smo mnogo radili na podršci mladim poduzetnicima, kao posebnom segmentu na tržištu. Mi smo jedina organizacija iz BiH koja je u EBRD programu Youth in Business za Zapadni Balkan, to za nas znači pristup konsultantskim uslugama i pružanje usluga mladima u biznisu. Ovdje se radi  o mladim poduzetnicima do 35 godina starosti za koje smo kreirali i poseban kreditni proizvod OKredit. Sadrži  dvije komponente, finansijsku sa veoma povoljnom kamatnom stopom i nefinansijsku sa pristupom besplatnim edukacijama i drugim sadržajima za unaprjeđenje posla za koje su se mladi poduzetnici izjasnili da su im potrebne. Zahvaljujemo se podršci EBRD, kao i IPC/CCX konsultantskom tima, koji su sa našim timom radili na ovom programu.

Recite nešto više o projektima koje realizujete uz pomoć EFSE fonda.

Istaknuli bismo i podršku našeg finansijera, EFSE fonda (Evropski fond za jugoistočnu Evropu), koji nam je u prošloj godini odobrio sredstva za realizaciju dva velika projekta  na čemu smo im zahvalni. Jedan od projekata se odnosi na Unaprjeđenje sistema upravljanja ekološkim i društvenim rizicima, što je ključno za našu usklađenost sa ESG konceptom poslovanja. Jer, prepoznali smo ESG principe kao važnost i imperativ za buduće poslovanje. Drugi projekat podrške EFSE fonda, odnosi se na pružanje nefinansijske usluge klijenticama, ženama u biznisu. Projekat nosi naziv ‘Naša učionica – osnaživanje žena u biznisu’. Sadrži tri komponente, od kojih je jedna edukacija žena u biznisu na kojoj smo radili u 2024. godini, a nastavljamo i tokom 2025. godine.

Fondacija MI-BOSPO iz Tuzle je prva mikrokreditna organizacija u BiH, osnovana 1996. godine, čija angažovanost i posvećenost ispunjenju njihove misije već više od četvrt vijeka donosi pozitivne promjene i pokreće privredni rast u BiH.

Koje sve ciljeve planirate realizovati kroz pomenuti projekat osnaživanja žena u biznisu, ali i kroz ostale aktuelne projekte u 2025. ?

Konkretno, kroz pomenuti projekat za osnaživanje žena u biznisu planiramo isporuku jedinstvene platforme za žene u biznisu. Platforma će nositi naziv Riznica, jer će sadržaj biti prava riznica i podrška za sve što je jednoj ženi u biznisu potrebno kako bi ga unaprijedila, počev od promocije svog proizvoda na platformi do edukacija i savjeta od strane naših stručnjaka. Nastavićemo i sa procesima vezanim za ESG koncept poslovanja. Poslovna mreža će se širiti, planiramo otvoriti urede u Bugojnu, kao i  na području Sarajeva. Nastavljamo rad na podršci mladima u biznisu, kroz OKredit i nefinansijske usluge. Dodatni fokus će biti na temi formalizacija biznisa, jer želimo da se što više mladih ohrabri da krenu u poduzetničke vode i registruju svoj biznis, te formalizuju svoju poslovnu ideju. Kroz kreditnu ponudu svakako ćemo pratiti promjene u potrebama klijenata i tržišta, te usklađivati i inovirati našu ponudu. A i društvo će raditi istim sistemom praćenja potreba na tržištu, jer sada zajedno predstavljamo jedan MI-BOSPO brend. Kroz raznovrsnu ponudu kredita do 50.000 KM sigurno je da ćemo podmiriti potražnju tržišta na kvalitetan i pouzdan način.

oji su najveći problemi sa kojima ste se susretali u poslovanju i kako ste ih prevazišli?

Poslovanje u Bosni i Hercegovini, kao i regionu, pod stalnim je izazovima i promjenama, makroekonomska kretanja utiču na sve sfere poslovanja. Uticaji kriza izazvanih ratom u Ukrajini, poskupljenja energenata, inflatorni pritisci u prethodnom periodu, promjene na tržištu kapitala i cijene izvora, sve to ima uticaj i na naše poslovanje. Zaista nije bilo lako uskladiti poslovanje da sve teče kako je planirano i kako bismo voljeli. Fleksibilnost, odnosno adaptabilnost na promjene koje donosi makroekonomsko okruženje, ali i naše mikro okruženje, bili su glavni izazovi za poslovanje. Uspjeli smo odgovoriti na sve što je bilo pred nama u prošloj godini, tako da smo u konačnici zadovoljni realizacijom ciljeva.

Kakva je daljnja vizija razvoja MI-BOSPO brenda u BiH?

Naša vizija je da budemo vodeća organizacija za pružanje finansijskih usluga ženama, kroz sistem dodatne vrijednosti za žene u biznisu, bez obzira da li koriste kredit kod MI-BOSPO-a. Smatramo da radimo pravu stvar i naša očekivanja teku u smjeru da za jedan stepenik podignemo nivo osviještenosti o značaju osnaživanja žena u biznisu. Vjerujemo da je to dobar put za budućnost, kako za klijente i našu organizaciju, tako isto za  bh. društvo i privredu u cjelosti.

Valtertuzlanski.com/Poslovnenovine.ba

administrator