23. ožujka 2025.
1280x720-ba0555f2-9d09-11eb-b6b1-cedfb09875dd
Spread the love

U svemu možemo da budemo posljednji, ali u korupciji se držimo gotovo samog vrha. U Evorpi smo druga najkorumpiranija država. Razlozi – dobro poznati: neefikasno pravosuđe, gušenje demokratskih sloboda, narušen izborni integritet. Ni prognoze nisu dobre.

Bosna i Hercegovina ne odstupa od trenda nazadovanja u korupciji. Od 2012. godine bilježimo pad od čak devet poena po globalnom Indeksu percepcije korupcije, podaci su Transparency Internationala BiH. Uspjeli smo pasti niže i u odnosu na prethodnu godinu.

“Ovogodišnji rezultat za BiH je 33. Prošle godine je bio 35. Ovo je najlošiji rezultat BiH otkada se mjeri po ovoj metodologiji. BiH se nalazi na 114. mjestu na svijetu, od 180 zemalja”, kaže Srđan Traljić iz Transparency Internationala BiH.

Sve ovo kruniše nas titulom druge najkorumpiranije države u Evropi. Ovu poziciju dijelimo sa Bjelorusijom, dok bolje od nas kotira čak i Gruzija.

BiH je na samom dnu i kada se poredi s regijom Zapadnog Balkana. Razlozi za ovako lošu ocjenu kriju se u neprocesuiranju slučajeva korupcije, zatim gušenju demokratskih sloboda kroz usvajanje izmjena krivičnih zakona, kao i nepreduzimanju koraka na unapređenju pravosudnog sistema.

Iako, u prosjeku regija bilježi blagi napredak, BiH u tome komšije ne slijedi. Tako sa rezultatom 60 na listi najbolje stoji Slovenija. Slijedi Hrvatska sa 47, Crna Gora 46, Kosovo 44, Albanija 42, S. Makedonija 40 i Srbija 35. Dva poena više od nas. Na posljednji pad BiH značajno je uticalo urušavanje integriteta izbornog procesa. Izmjene izbornog zakona koje je nametnuo visoki predsjednik u BiH nisu riješile ovaj problem, ocjenjuju iz TI BiH.

“TI BiH je radio praćenje, monitoring, cjelokupnog predizbornog procesa, gdje smo i dalje vidjeli nastavak pljačke javnih resursa u svrhu predizborne promocije, pritisaka na birače, kupovine glasova javnim sredstvima i javnim resursima. Vidjeli smo, nažalost, i neadekvatan odgovor nadležnih institucija na sve prijave koje je TI BiH u tom periodu podnosio”, ističe Ivana Korajlić iz Transparency Internationala BiH.

Zbog toga i ne čudi što smo u istoj grupi s državama zahvaćenim ratom, ili dugogodišnjim diktaturama, odnosno, Podsaharskom Afrikom i Centralnom Azijom. Ni tamo se vlast nije mijenjala na izborima.

Istovremeno, bh. društvo je razvilo apsolutnu naviku na ovu pošast koja je duboko ukorjenjena u gotovo svim oblastima života. Korupcijom u koncesijama, obrazovnom sistemu, pri zapošljavanju, ali posebno u sistemu javnih nabavki bavi se i BIRN BiH.

“Imali smo više godina jednu bazu gdje smo pisali o tome koje se vrste limuzina kupuju za sve nivoe vlasti i koliko osobe na vlasti insistiraju na tome da kupuju skupocjene automobile, a koliko malo sredstava se troši na kupovinu određenih vozila koja su životna potreba – hitne pomoći, za policiju, vatrogasna vozila, gdje smo vidjeli da se kupuju polovna vatrgoasna vozila, dok se na limuzine troši na desetine ili čak stotine hiljada KM”, napominje Denis Džidić, direktor BIRN-a.

Katostrofalno stanje u pravosuđu i dalje je najslabija karika BiH, zbog čega su već godinama porazni rezultati kod procesuiranja visoke korupcije. Uprkos nekoliko sudskih presuda visokim zvaničnicima u FBiH protekle godine, najkrupnije afere i dalje nisu rasvijetljene.

administrator