
Odmor na Jadranu je izbor velike većine svake godine. Međutim, paprene cijene koje su se nastavile i ove sezone sve više “tjeraju” turiste da biraju, primjerice, Španjolsku i Grčku, koje su trenutno jeftinije od Hrvatske, a ujedno su i mediteranske destinacije. Koliko novca trebate potrošiti na sedmodnevni odmor na Jadranu saznajte u nastavku.
U prva tri mjeseca ove godine naši južni susjedi zabilježili su pad dolazaka turista za 7,1 posto i noćenja za 9,9 posto. Brojke govore o milijun turista i 2,4 milijuna noćenja.
Međutim, podaci su povoljniji za produženi uskrsni vikend. 176.000 turista ostvarilo je 624.000 noćenja u Hrvatskoj između 18. i 21. travnja. To je 34, odnosno 54 posto više nego tijekom prošlogodišnjeg uskrsnog vikenda, koji je bio gotovo mjesec dana ranije, pokazuju podaci Hrvatske turističke zajednice (HTZ).
Hrvatska je skuplja od Španjolske i Grčke
Što se tiče ove sezone, većina u turističkom sektoru je i dalje optimistična, ali borba za svakog gosta bit će žestoka. Početkom godine – tijekom priprema za ovu sezonu – bilo je upozorenja da cijene turističkog smještaja u Hrvatskoj rastu brže nego u konkurentskim mediteranskim zemljama. Hrvatska trenutno ima više cijene od Španjolske i Grčke, koje su također popularne destinacije za odmor.

Barbara Marković iz Hrvatske udruge obiteljskog smještaja za Dnevnik.hr govorila je o očekivanjima za ovu sezonu i koliko su porasle cijene obiteljskog smještaja.
„U posljednjih nekoliko godina cijene su porasle u prosjeku za 10-15 posto “, rekla je, dodajući da cijene uvelike ovise o odredištu i lokaciji.
„Međutim, ove godine vidim da su se cijene obiteljskog smještaja stabilizirale zbog velike konkurencije, tako da ove sezone u privatnom smještaju cijene neće drastično rasti. Cijene će povećati samo oni koji su dodali neku dodatnu vrijednost, sadržaj i specifičnu ponudu u odnosu na konkurenciju. Imaju pravo povećati cijene “, istaknula je.
Marković je naglasio da su cijene od 2018. porasle za 30 do 40 posto, ali da su se zaustavile. Najveći problem trenutno su ponude izvan sezone i njihove visoke cijene.
„Cijene ponuda izvan sezone drastično su porasle, i to je sada veći problem nego privatnog smještaja. Upravo su te visoke cijene izazvale otpor kod domaćih i stranih gostiju. Međutim, to se sada stabilizira tako da neće negativno utjecati na predsezonu. Ne vjerujem da će cijene drastično porasti “, uvjerena je.

Istaknula je da se kvalitetna sezona može postići samo uz stabilne cijene.
„U ovom trenutku, prioritet gosta neće biti ljepota obale, sunce i more, već cjenovna politika “, procijenila je.
„Što se tiče obiteljskog smještaja, Hrvatska je u prvom tromjesečju zabilježila tri posto više gostiju u odnosu na prošlu godinu. Slične brojke očekuju se i ove godine. Neće biti toliko prekida u predsezoni kao prošle godine. Što se tiče vrhunca sezone, konkurencija u privatnom smještaju je jaka, pa će oni koji nude kvalitetnu uslugu također imati dobru sezonu “, objasnio je Marković.

Prema njezinom mišljenju, Hrvatska ima bolje smještajne kapacitete od drugih destinacija na Mediteranu. I takva kvaliteta ima svoju cijenu.
„Cilj nije biti destinacija za masovni turizam, već za kvalitetni turizam. Uvijek će biti gostiju koji su spremni platiti za kvalitetu. Cijene su iste kao i prošle godine, čak i niže “, rekla je.
Kakve su cijene u Hrvatskoj ovog ljeta?
Prosječni raspon cijena za sedmodnevni boravak u srpnju je između 900 i 1500 eura – ovisno o lokaciji, udobnosti, blizini plaže i kvaliteti smještaja.
Na putničkoj platformi Booking, cijena apartmana od 30 četvornih metara u Splitu, kilometar od centra, u glavnoj sezoni od 25. srpnja iznosi 775 eura za sedam dana. Slični, ali novije uređeni i luksuzniji apartmani koštaju 1200 eura i više za isto razdoblje. Luksuzni dvosobni apartmani dostupni su za 2.200 eura za sedam dana.

Četverokrevetna soba u hotelu s četiri zvjezdice na Hvaru košta više od 3000 eura . Dvosobni stan na Hvaru od 50 četvornih metara za četveročlanu obitelj u istom razdoblju košta 890 eura .
Cijene u Rovinju su znatno više u usporedbi s nekim drugim destinacijama. U centru Rovinja, apartman od 80 četvornih metara za četveročlanu obitelj košta 1300 eura za sedam dana (zaključno s 25. srpnja). Stan od 30 četvornih metara, dva kilometra od centra, za istu obitelj košta 900 eura .

U Novalji jednosobni apartman za četveročlanu obitelj košta 1189 eura za sedam dana. Nalazi se kilometar od plaže i centra, a ima 35 četvornih metara. Luksuzniji apartmani mogu se iznajmiti za 2.500 eura. U Novalji se nalazi i apartman koji košta
979 eura za četveročlanu obitelj, površine 45 četvornih metara, također kilometar udaljen od plaže, piše
Dnevnik.hr .