Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the health-check domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/valtertu/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121
Američke sankcije “nisu nimalo benigne” -
11. srpnja 2025.
1610998_fhd_6601be54a6d94_1711390292
Spread the love

za zatvorenih vrata danima traju konsultacije u političkim krugovima bh. entiteta Republika Srpska, a nakon što su domaće banke počele zatvarati račune fizičkim i pravnim licima koja su pod američkim sankcijama. Banke šute, Amerikanci najavljuju proširenje ove liste, Evropa prijeti svojim mjerama, a mnogi pitaju hoće li kolateral biti građani?

 Vladi RS užurbano od početka radne sedmice, premijer Višković bi da ispuni obećanje dato u ekspozeu, te završi projekat socijalne karte.

Koliko ima građana u stanju socijalne potrebe, te kako im pomoći sistemski, transparentno, jednakopravno za sve:

“Tu imate 67.000 ljudi koji se nalaze u okviru tog segmenta”, navodi Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS.

Konkretna brojka odnosi se na projekat energetski zaštićenog potrošača, a brojke u socijalnoj karti biće manje, ističe premijer Višković.

On sam u ličnim je problemima zbog američkih sankcija, ali ne bi da otkriva da li mu je banka ugasila račun.

“To je moje lično pravo i ne treba da time opterećujemo građane”.

Građani su ipak opterećeni, posebno oni koji su zaposleni u firmama pod sankcijama SAD. Ako banke ugase račune svih preduzeća s američke crne liste, lančano bi stotine građana mogle ostati bez posla, strahuje se.

“Našli smo rješenja, rješenja nisu za javnost. Ne želimo da te iste radnike i te iste firme dovedemo u probleme. Izvinite, ne mora javnost da bude upoznata sa svim detaljima, ne zato da bi mi izbjegli javnost nego da bi izbjegli te što nam rade o glavi”, poručuje Višković.

O glavi političkom vrhu radi SAD, optužuje još jednom predsjednik RS Milorad Dodik. Politika sile, sankcija i ucjene neće proći, tvita Dodik.

Posljedica sankcija je i gašenje računa humanitarne fondacije Srpska kuća koju je pokrenula Gorica Dodik. Nakon svega, ipak je ponosna na izgrađene domove za višečlane porodice ali i ogorčena na SAD. Smeta im kaže sve što podrazumijeva prezime Dodik.

“Svakodnevno svjedočimo monstruoznim akcijama koje širom svijeta čini otadžbina Michaela Murphyja, svjedočimo zlu koje se rađa u njegovoj zemlji i koje metastazira brzinom svijetlosti, ali bez obzira na sve, oni su sebi dali za pravo da budu prijeki sud i da se iživljavaju nad svima onima koji ne učestvuju u njihovom zločinu”, smatra Gorica Dodik.

I Evropsko vijeće produžilo je okvir restriktivnih mjera za BiH za dvije godine.

Ciljanim restrikcijama, poput zamrzavanja imovine, ili zabrane putovanja tako i dalje prijete iz Brisela svima koji ne poštuju “suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak Bosne i Hercegovine”.

Targetirane sankcije, strahuje se, kaže profesor međunarodnog prava Dragan Dakić, donijeće kolektivnu štetu, a sve što se dešava smatra teškim kršenjem međunarodnog prava.

“Nemoguće ako vi stavite neko pravno lice pod sankcije da radnici u tom pravnom licu ne trpe posljedice. Kako će ako se zatvori račun tom pravnom licu ti radnici primiti platu. Osnovna ljudska prava se dovode u pitanje. Već je viđeno i da se prelije tj. da i sama EU isprati tu vrstu politike SAD, bez obzira što je to kršenje međunarodnog prava. Da li su te sankcije benigne kao što smo u početku mislili, ja bih rekao da nisu nimalo benigne”, kaže Dakić.

Dio američkog Kongresa usvojio je zakon o sankcijama i podršci stabilnosti Dejtonskoj BiH. U tekstu koji mora proći i Senat, pominju “loše aktere poput Milorada Dodika koji nastavlja svoju agendu secesionizma, korupcije i destabilizacije”.

“SAD kao jednoj od najvećih svjetskih sila nije potrebno da se miješa u unutrašnja politička pitanja u BiH”, ocjenjuje poslanik SNSD u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Milan Petković.

Čiji građani sa zebnjom prate geostrateška pomjeranja i plaše se da će biti kolateral.

U Vladi RS kažu danonoćno rade na zaštiti radnih mjesta radnika zaposlenih u firmama pod američkim sankcijama.

Pod sankcijama SAD zbog navodi se “korupcije, terorizma i kršenja Dejtonskog mirovnog sprazuma” je 28 osoba i čak 18 kompanija iz Bosne i Hercegovine, između ostalih Integral Inženjering, ATV, Agape i drugi.

administrator