Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the health-check domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/valtertu/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121
Prvi bh. dronovi na usavršavanju -
11. srpnja 2025.
bh-dronovi-22
Spread the love

Na svako spominjanje proizvodnje dronova u BiH, koji bi se koristili u civilne ili vojne svrhe, prva asocijacija je Centar za napredne tehnologije iz Sarajeva, koji je istraživanja u ovoj oblasti počeo u vrijeme kada se nije moglo pretpostaviti da će ove letjelice imati tako široku primjenu.

Centar je do sada razvio nekoliko prototipova prvih bh. dronova, koji su predstavljeni i na 9. sajmu bh. privrede, u novembru prošle godine, u sarajevskoj Skenderiji, ali se trenutno radi na njihovom daljnjem unapređenju.

– Imamo određen broj dronova, multirotore i verziju s fiksnim krilima. Nemamo nikakve proizvodnje, ali razvijamo i dalje isključivo u civilne svrhe. Idemo u poboljšanja i nove konfiguracije. Osim onih na baterije, razvijamo i modele s fiksnim krilima koji lete uz pomoć benzinskog motora te hibride s vertikalnim polijetanjem uz pomoć baterije, a s postizanjem određene visine pali se benzinski motor – kaže Ensar Mulaosmanović, direktor Centra, za Avaz.

Dodaje da je svaki dron, u suštini, platforma koja može nositi različite terete, poput kamera ili drugih uređaja.

– Radi se o dronovima s primjenom u praćenju, preveniranju i nadzoru požarišta, proučavanju šuma, mjerenju kvaliteta zraka ili mjerenju terena u oblasti katastra. Naravno da razmišljamo i o serijskoj proizvodnji, jer ne bi imalo svrhe sve ovo raditi bez namjere da se krene u proizvodnju. Neke razgovore imamo, ali o tome ćemo kad bude vrijeme – dodaje Mulaosmanović.

Razlika između civilnog i vojnog drona je u nosivosti i nosaču, odnosno vezi drona s teretom koji nosi.

– Kao ustanova, mi modele razvijamo do nivoa prototipa, a onda dajemo nekom drugom da to proizvodi. Ako bi bio u pitanju neki vojni, onda bismo morali imati ugovore s fabrikama namjenske industrije – kaže Mulaosmanović.

Nedavna izjava ministra odbrane Zukana Heleza da će uskoro u BiH biti započeta proizvodnja dronova samoubica iznenadila je i našeg sagovornika, ali je izazvala i veće interesiranje za ovu oblast.

– Ja ne znam da u BiH postoji neka proizvodna linija za dronove, pa je i mene takva izjava iznenadila – kaže Mulaosmanović.

administrator